Protezy kończyn dolnych – przykłady, praktyka

Nie jest łatwo pogodzić się z jakąkolwiek stratą. A szczególnie taką, która dotyczy czegoś, dzięki czemu w ogóle funkcjonujemy i realizujemy swoje cele. Taką stratą może być na przykład kończyna. Każdy używa nóg na co dzień chociaż o tym nie myśli. Jest to normalne i nikt się nie zastanawia nad tym, co by było gdyby przytrafiła się amputacja nogi. Trudno jest sobie wyobrazić taką sytuację. Ale dotyka ona wielu z nas, i wielu musi stawić czoła nowemu wyzwaniu. Już teraz nie będzie najważniejsza praca, codzienne obowiązki, czy przyjemności – przynajmniej na początku. W takiej chwili rozpoczyna się okres walki z samym sobą, pogodzenia się z okolicznościami i planowaniem na nowo swojej przyszłości w mniejszym lub większym stopniu. Utrata nogi lub jej części wymusza wybór protezy, naukę chodzenia na nowej protezie, w niektórych sytuacjach zbiórkę funduszy i znalezienie źródeł finansowania protezy. Nie są to doświadczenia łatwe i szybkie, ale każdego wzmacniają i powodują, że człowiek staje się silniejszy.

Protezy kończyn dolnych – informacje

Protezami kończyn dolnych nazywamy specjalistyczne przyrządy medyczne i ortopedyczne, które mają zastąpić utraconą kończynę. Składają się zazwyczaj z części modularnych, lejów protezowych, przegubów, w niektórych przypadkach z mikrokomputera i czujników oraz kosmetyczne wykończenia, aby proteza jak najwierniej przypominała kształtem i wyglądem zdrową nogę osoby. Wiele z takich protez wykonuje się na specjalne zamówienie, ponieważ każdy z nas jest inny, posiada kończyny o różnej długości, dlatego bardzo ważne jest aby sprzęt ortopedyczny był perfekcyjnie dostosowany do indywidualnych warunków i potrzeb.

ozdobna proteza nogi
Modelka w ozdobnej protezie nogi

Nauka chodzenia na nowej kończynie

Kiedy po amputacji nogi przychodzi wybrać i zakupić odpowiednią protezę, nie można spodziewać się automatycznego powrotu do sprawności takiej, jaką posiadaliśmy przed amputacją. To też zależy od rodzaju protezy, podstawowe protezy o mniejszych możliwościach wymuszają na osobie niepełnosprawnej dłuższego okresu rehabilitacji i nauki chodzenia wykorzystując protezę. Bardziej zaawansowane rozwiązania umożliwiają dość szybki powrót do pełnej skrawności dzięki wykorzystaniu nowoczesnych protez elektronicznych, które potrafią na podstawie ruchów właściciela wykonywać takie ruchy i położenia, aby w jak największym stopniu zastąpić zdrową nogę bez specjalnego przygotowania czy nauki chodzenia. Tego typu protezą może być noga C-Leg niemieckiego producenta Ottobock. Tak więc w większości przypadków będzie trzeba poświęcić wiele czasu aby na nowo poruszać się przy pomocy protezy. Rehabilitacje w tym zakresie prowadzą ośrodki ortopedyczne i rehabilitacyjne.

proteza nogi

Stosowane protezy kończyn dolnych

Na przykładzie oferty czołowej polskiej firmy Mark Protetik produkującej protezy i ortezy http://www.markprotetik.pl/protezy-konczyn-dolnych.html możemy podsumować rodzaje protez nogi, jakie można nabyć w celu powrotu do sprawności fizycznej i możliwości poruszania się bez wózka inwalidzkiego. Do protez tego typu należy zaliczyć różnego rodzaju wypełnienia ubytków stopy, stopy protezowe, wkładki ortopedyczne, protezy podudzia, uda. Oprócz tego stosuje się także protezy przy wyłuszczeniu w stawie skokowym, kolanowym czy nawet w biodrowym – chociaż tego typu amputacje są bardzo rzadkie. Każda z tych protez wyróżnia się inną budową i strukturą. Ludzie starsi mogą liczyć na lżejsze protezy, które nie są obciążeniem, a osoby aktywne na nowoczesne protezy z kolanem elektronicznym, który zapewnia najwyższy komfort użytkowania i uprawiania aktywności fizycznej.

Więcej: http://centrum-ortopedyczne.ottobock.pl/start-pl/twoje-protezy-i-ortezy/protezy-konczyny-dolnej

http://dobrewiadomosci.net.pl/1311-les-baugh-otrzymal-protezy-poruszane-sila-mysli

 

1 thought on “Protezy kończyn dolnych – przykłady, praktyka

  1. Pingback: Rodzaje protez kończyn dolnych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

eleven − 9 =